Tento víkend si představitelé zlínského kraje a obcí na Valašsku spolu se zástupci společenských organizací jako Český svaz bojovníků za svobodu, Klubů výsadkářů, Valašského odbojového spolku a dalších spolu s mnohými občany a zástupci politických stran, připomenuli na pietních shromážděních 80. výročí vypálení obcí Ploštiny, Prlova, Juříčkova mlýna a Vařákových pasek.
Dne 19.dubna 1945 proběhla trestná výprava proti pasekářům z Ploštiny. Zde sídlila část partyzánů 1. čs. brigády Jana Žižky pod velením Nikolaje Kostina. Jednotka požívala důvěry a podpory zdejších obyvatel a patřila mezi nejaktivnější. Poznatky o pobytu partyzánů získali příslušníci 31. oddílu ke zvláštnímu použití se sídlem ve Vizovicích pod velením SS-Oberstumfurera E. Weineckeho zejména od dvou konfidentů, kteří byli na Ploštině nasazeni a to Oldřicha Bati a Františka Machů. Tito od oddílu nepozorovaně uprchli a vše o partyzánech oznámili gestapáků. Ve třech skupinách v počtu 180 až 200 mužů vyjela trestná výprava do Vysokého Pole, Pozděchova a Tichova. Lidé na Ryliskách ani na Ploštině netušili co se děje. První padly za oběť ohni domy na jož zmíněných Ryliskách. Obdobný průběh měla fašistická exekuce na Ploštině. Občané byli vyháněni z domovů. Domky byly drancovány a pak zapáleny a vše bylo ukončeno vháněním lidí do plamenů a střelbou. Toho dne zahynulo devět ploštinských pasekářů. Další oběti pocházeli z Vysokého Pole, Tichova, Pozděchova a Lačnova celkem 13 občanů.
V národním památníku Ploština proběhl Pietní akt v neděli 13 dubna 2025 ve 14 hodin položením věnců delegacemi za vojenských poct. Delegaci KSČM vedl předseda krajského výboru s. Roman Ramach a Ing. Marie Pěnčíková. Velkou pozornost účastníků si získala předsedkyně KSČM Ing. Kateřina Konečná a ačkoli nevystoupila s žádným proslovem byla obklopována lidmi, jež ji zdravili, mluvili s ní s ní a často žádali společné foto.
Tragickým dnem pro obec Prlov na vsetínsku byl 23. duben 1945. Tam velel partyzánům Petr Buďko. Několik měsíců na sklonku války v mnoha chalupách a domech docházelo k pomoci a spolupráci občanů s těmi co vstoupili do partyzánského oddílu a spolu se naučili čelit nebezpečí kvůli nahodilým přepadovým akcím. Bohužel na samém konci války se gestapu podařilo získat poznatky , které usvědčovali prlovské ze spolupráce s partyzány. Důležitou okolností byla také zrada mladičkého partyzána Aloise Oškery.Ten podlehl slibům svých trýznitelů, že zradou zachrání život sobě a svým blízkým. Do Prlova se také dostali dva příslušníci SS slovenské národnosti, kteří získané informace po svém odchodu z vesnice řekli svých chlebodárcům a když s komandem onoho 23 dubna 1945 v brzkých hodinách obec přepadli tak ukazovali na ty občany o kterých věděli, že jsou u partyzánů. Po výsleších začali hořet domy a lidé byli hnáni do plamenů. Tři muži byli po předchozím mučení pověšeni na stromy u Bratřejova.
Pietní akt u pomníku před Obecním úřadem Prlov u opraveného pomníku spolu s položením věnců se konal za hojné účasti hostů a občanů v sobotu
12. dubna 2025. Opět tu nechybíme my, komunisté ze Zlínska a Vsetínska. Ceremoniálu se účastní předsedkyně KSČM a lídryně hnutí Stačilo! Ing. Kateřina Konečná. Lidé jsou i kolem ní a mluví s ní a fotí se s ní a mnozí říkají : „Bojujte za nás !“
Otrokovice 13.4 2025