Je třeba vystavit vládě účet - říká zastupitel za STAČILO! ve ZK Ivan Mařák

17. 4. 2025
  • Jste ve Zlínském kraji (ZK) velmi aktivním politikem. Jak hodno­títe současné, případně i minulé zastupitelstvo? Jaké jsou největší problémy ve vašem kraji?

 

Především bych chtěl říci, že velmi těžko lze hodnotit minulé zastupitelstvo, jehož součástí jsme poprvé v historii krajů jako komu­nisté nebyli. Pochopitelně jsem sledoval dění ve Zlínském kraji, pře­devším oblast zdravotnictví. V předvolební kampani zástupci všech stran (vyjma lidovců a Starostů) deklarovali ukončení megaloman­ského projektu stavby nové krajské nemocnice. Proto mě osobně a většinu občanů Zlínského kraje zajímal výsledek po nástupu nové­ho vedení. Skutečně ke zrušení záměru došlo a je připraven projekt na modernizaci Krajské nemocnice T. Bati (KNTB), což je pozitivní výsledek práce minulého zastupitelstva. A na hodnocení práce stáva­jícího zastupitelstva je dle mého názoru příliš brzy, ale objektivně mohu potvrdit, že »rozjezd« se povedl vcelku dobře.

Pokud bych měl mluvit o největších problémech v našem kraji, asi se nebudou příliš lišit od jiných krajů. Nedostatek lékařů a zdravotnic­kého personálu je obecným problémem, stejně jako financování zdra­votnictví. Prozatím nedostavěné úseky dálnic D55 a D49, i když dál­nice jsou záležitostí státu. Současný stav jde především za vysoce obstrukčním jednáním ekoaktivistů, a to hlavně na dálnici D49. Asi největším problémem je aktuální nákazová situace slintavky a kulhavky na Slovensku. Zlínský kraj je příhraniční a pravděpodobná otázka nezní, zda se nákaza objeví u nás, ale kdy to bude.

 

  • V zastupitelstvu jste v opozici. Jaká je komunikace v zastupitel­stvu s dalšími opozičními subjekty? Podařilo se vám již prosadit něja­ké programové body STAČILO!?

 

V Zastupitelstvu Zlínského krájeje složení opozice velmi specific­ké. Tvoří ji zástupci čtyř politických stran, a to koalice STAČILO!, SPD a pravicové strany ODS a KDU-ČSL. Z toho plyne, že komuni­kace v politické úrovni je prakticky nemožná, a zůstává tak pouze společenská část. Je třeba přiznat, že jednání zastupitelstva je kultivo­vané, stejně jako jednání ve výborech. Máme zastoupení ve všech výborech zastupitelstva, já jsem předseda výboru pro životní prostře­dí, zemědělství a územní plánování. Náš krajský předseda Roman Ramach je členem komise pro rozvoj KNTB. Rovněž máme své zástupce v dozorčích radách, a to společností Uherskohradišťská nemocnice, Správa a údržba silnic Kroměřížska a Energetická agen­tura Zlínského kraje. Z výše uvedeného plyne, že prostoru na prosa­zování programových kroků koalice STAČILO! budeme mít dostatek a budeme se tento prostor snažit maximálně využít.

 

  • Na co se jako předseda výboru pro územní plánování, životní pro­středí a zemědělství zaměřujete? Jaká je situace a plány v této oblas­ti?

To, že výboru pro životní prostředí předsedám, je určitou výhodou, protože tvořím s příslušnými odbory program na každé jednání. Takže prosadit na jednání priority z našeho volebního programu je jednodušší.

Výbor je však poradním orgánem zastupitelstva, takže přednost mají vždy body, které budou projednávány na nejbližším zastupitel­stvu. Momentálně nás trápí dva problémy: povodně ze září 2024 a havárie vlaku převážejícího benzen v Hustopečích nad Bečvou. Povodně, lépe řečeno protipovodňová ochrana a její navýšení v nejpostiženější oblasti, se začaly řešit hned na začátku letošního roku. Prvního jednání se zúčastnili zástupci všech zainteresovaných institu­cí (Povodí Moravy, LČR, Ředitelství silnic ZK, Státní pozemkový úřad, většina starostů obcí mikroregionu Židelná). Samozřejmě důle­žitou funkci koordinátora má Zlínský kraj. Vznikla pracovní skupina (včetně mojí osoby) a momentálně by měly obce mít zpracováno zadání studie odtokových poměrů, která napoví, co je v území třeba udělat, aby se protipovodňová ochrana posunula na vyšší úroveň. Havárie vlaku s benzenem se stala už v Olomouckém kraji, ale bez­prostředně za hranicí s naším krajem. Proto jsou zástupci ZK součás­tí krizového štábu.

Velký význam má podpora vodohospodářské infrastruktury ve Zlínském kraji. Ten spolufinancuje projekty měst a obcí související s dodávkami pitné vody a odkanalizováním obcí s cílem zajistit kva­litní pitnou vodu a zvýšit čistotu povrchových vod. Kraj rovněž pomáhá řešit dlouhotrvající sucho v lesích na svém území prostřed­nictvím programu na zadržení vody v krajině, prostřednictvím pro­gramu pomáhá rovněž včelařům a formou individuálních dotací řeší jednotlivé problémy obcí a jejich občanů, a to především nahodile vzniklých (havarijních) situací.

 

  • Své slovo máte i v uherskohradišťské nemocnici. Jaká je situace nejen v nemocnici, ale celkově ve zdravotnictví ve Zlínském kraji?

Od začátku letošního roku jsem členem dozorčí rady nemocnice v Uherském Hradišti. Stejně jako v dalších nemocnicích ve ZK i zde je jediným akcionářem Zlínský kraj. A nutno říct, že uherskohradišť­ská nemocnice by mohla být vzorem pro řadu jiných nemocnic. Pře­devším už provedenými, ale i plánovanými investicemi. Kvalita poskytované péče je na vysoké úrovni, ekonomicky je nemocnice zdravá a významně se zlepšila také péče o zaměstnance. Jako těžko ovlivnitelná negativa vidím především problémy s nedostatkem per­sonálu a také nejistý způsob financování zdravotnictví ze strany státu.

 

  • Jak hodnotíte práci vlády vzhledem ke krajům? Máte pocit, že vláda kraje podporuje, či nikoliv?

Velmi zajímavá otázka a nutno říct, že vůbec ne jednoduchá. Práce vlády vzhledem ke krajům je vždy otázkou složení vlády a složení vedení kraje. Pokud se sejde stejná vládní sestava, jako je nyní, a kraj­ská koalice je tvořena většinově hnutím ANO, pak nemůže spoluprá­ce fungovat. A pokud je navíc vláda jednou z nejhorších v historii ČR a nedokáže normálně, konstruktivně jednat, není šance na nápravu. I když v letošním roce jedna šance bude, a to jsou volby do Poslane­cké sněmovny. Je třeba vystavit vládě účet.

 

  • Budete kandidovat i do parlamentu...

Vzhledem k aktuálním preferencím hnutí STAČILO! a svému postavení na kandidátce nepředpokládám nějaký závratný úspěch. To není poraženecká nálada, ale realita. V regionální politice se pohybu­ji od roku 2008 a rád bych své zkušenosti předal mladým, jenže ti nám chybějí. Kandiduji především proto, abych pomáhal s kampaní před volbami a byl alespoň trochu užitečný

Autor: 
Helena Kočová